Şeker Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Şeker hastalığı, kanda bulunan şeker seviyesinin yükselmesi ve idrarda bulunmaması gereken miktarda şeker bulunması durumunun tespit edilmesidir. Dünya genelinde çok fazla sayıda kişi şeker hastalığı ile mücadele etmektedir. Bu hastalığın oldukça ciddiye alınması gerekmektedir. Çünkü dünyada her 6 saniyede 1 kişi şeker nedeni ile yaşamını kaybetmektedir. Doğru tedavi ve şeker hastalığında beslenme konusunda gerekli hassasiyeti göstererek hastalığın etkilerini en aza indirebilirsiniz. Şeker hastalığında beslenme nasıl olmalıdır? Sorusu yanıtı oldukça geniş kapsamlı olan bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şeker hastalığının bazı belirtileri bulunmaktadır. Bunların görülmesi durumunda hemen doktora başvurularak gerekli yardım alınmalıdır. Aşırı yemek yeme, doymama, halsizlik, yorgunluk, sık idrara çıkmak, ağız kuruluğu, çok su içmek, ani kilo kaybı, bulanık görmek, cilt kuruluğu ve ağız kokusu bu hastalığın en çok rastlanan belirtilerindendir.

Hemen doktorunuza başvurarak gerekli tetkikler sonrasında ilaç destekli bir tedavi başlatılmaktadır. Kişilerin ilaç tedavisinin yanı sıra şeker hastalığında besleneme şekillerini yeniden düzenlemeleri gerekmektedir. Tedavi sırasında doğru beslenme hastalıkla mücadelede etken bir rol oynamaktadır.

Hekimler doğru beslenmeniz için sizi uzman bir diyetisyene yönlendirerek kişisel bir beslenme programınız olmasını sağlamaktadır. Bu verilen listeyi bir perhiz olarak değil yaşam biçimi olarak benimsediğiniz zaman her şey çok daha kolay çözüme ulaşacaktır. Çünkü eskiden yediğiniz pek çok şey artık yeni yaşamınızda yer almayacaktır. Artık şeker hastalığında besleneme yönteminiz tamamen sağlıklı ürünler üzerine olmalıdır.

Şeker hastalığında beslenme için genellikle,

 • 3 ana ve 3 ara öğününüz olmalıdır.
 • Kişilerin tükettiği yağ miktarı ve cinsi oldukça önemlidir. Bitkisel yağları kullanmayı tercih etmelisiniz.
 • Lif oranı yüksek gıdalar tüketmelisiniz.
 • Balık haftada en az iki gün tüketilmelidir.
 • Sağlıklı olan karbonhidratları yaşamınıza dahil etmelisiniz.
 • Meyve, sebze, baklagiller, tam tahıllı ürünler ve az yağlı süt ürünleri doktorunuzun önerdiği ölücülerde tercihleriniz içerisinde yer almalıdır.

Şeker Hastaları İçin Altın Öneriler

Şeker hastalığında beslenme nasıl olmalıdır? Sorusu kapsamında çok sayıda öneri de karşımıza çıkmaktadır. Hastalıkla mücadele ederken şeker hastalığında besleneme prensiplerini tamamen benimsemeniz gerekmektedir. Çünkü beslenme tedavide çok önemlidir. Bu nedenle şeker hastaları için bazı altın değerinde öneriler hayatınızı çok daha kolay bir hale getirebilir.

 • Diyabetik ürünler tercih etmek veya ayrı yemek pişirmek yerine evinizde pişirdiğiniz sağlıklı yemeklerden uygun miktarlarda tüketebilirsiniz. Elbette mutfağınız için sağlıklı yemekleri de hastalığınıza göre seçmelisiniz.
 • Her zaman her besin gurubunda tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • İçinde nişasta olmayan sebzeleri, meyve ve bakliyatlar en iyi dostunuz olmalıdır.

 

 • Tatlı ihtiyacınız için meyve tercih ederseniz bu hakkınız çilek tercih ederek değerlendirebilirsiniz. Çileğin kalorisi oldukça düşüktür, lif ve su yönünden ise çok zengindir.
 • Tatlılarda, işlenmiş gıdalardan ve yağ, tuz, şeker üçlüsünden hızla uzaklaşmalısınız.
 • Sağlıklı yağlar ve etler öğünlerinizde mutlaka yer almalıdır.
 • Yavaş çiğneyin ve doyduğunuz anda hemen masadan ayrılın.

Uzman Yardımı Mutlaka Alın

Şeker hastalığından beslenme nasıl olmalıdır? Sorusuna elbette ki uzmanların yanıt vermesi çok daha isabetli olacaktır. Şeker hastalığı genel olarak uzunca bir süre boyunca tedavi sürecini içeriğinde barındıran bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte şeker hastalığında beslenmelinize dikkat etmelisiniz. İlk olarak hastalığınız tamamen iyileşme gibi bir durumu söz konusu olmadığı için mutlaka şeker hastalığında besleneme ile alakalı olarak diyetisyenden yardım almalısınız. Çünkü herkesin kişisel bir beslenme programı uygulaması ve önerilen miktarda beslenerek egzersiz yapması gerekmektedir. Doktorunuzun önerdiği gibi bir yaşam tarzı ile çok daha sağlık ve uzun bir yaşamın sizi beklediğini unutmamalısınız.

Check Also

tip 2 diyabet

Tip 2 Diyabet Nedir?

Ailesinde diyabetten muzdarip olan kişilerin bulunduğu kimselerde, şişman bireylerde, normalden fazla kilolu bebek doğuran bayanlarda, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir