Şeker Hastalığında Riskli Gruplar Hangileridir?

Günümüzde sık görülen rahatsızlıklardan biri şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet olmaktadır. Birçok kişinin etkilendiği bu tehlikeli hastalık hemen hemen her yaş grubunda görüleceği gibi özellikle orta ve ileri yaşlarda daha çok görülmektedir. Şeker hastalığında riskli gruplar ise şöyledir;

  • Aile bireylerinde şeker hastalığı bulunanlar
  • Obezite
  • Yüksek tansiyon
  • Yüksek kolesterol
  • 40 yaş üstü
  • Kısıtlı hareket edenler olarak öne çıkmaktadır.

Şeker hastalığı yukarıda belirtilen gruplarda görülme ihtimali daha çok olmakla birlikte genel olarak Tip 1 ve Tip 2 şeklinde incelenmektedir. Son dönemlerde şeker hastalığının görüldüğü yaş grupları giderek alt yaş gruplarını da etki altına almaktadır. Birçok hastalığın da tetikleyicisi olan şeker hastalığı (diyabet) kolay fark edilemediği için teşhisinde zorlanılmaktadır. Bundan dolayı özellikle riskli grupta bulunanların şeker hastalığı belirtileri hakkında bilgi sahibi olması önemli bir husustur.

Şeker Hastalığı Türleri

Günümüzde birkaç farklı şekilde görülen ve insanların günlük yaşamlarında sorunlara yol açan şeker hastalığı birkaç farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Vücutta yeterli insülinin üretilmediği şeker hastalığı Tip 1 olmakta ve küçük yaşlarda görülmektedir. Bununla birlikte şeker hastalarının en büyük kısmını oluşturan Tip 2 şeker hastalığı ise daha ciddi sorunlara yol açmakla birlikte üretilen insülinin kullanılmaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı yüksek şeker oluşmakta ve risk artmaktadır.

Şeker hastalığının türlerinden biri de gizli şeker (diyabet) hastalığı olmaktadır. Standart şeker seviyesinin üstünde olmakla birlikte şeker hastası eşiğinin de altında olması durumu gizli şeker olarak ifade edilmektedir. Gizli şeker hastalarının bir süre sonra Tip 2 şeker hastalığına dönüşme ihtimali bulunmaktadır. Bundan dolayı gizli şeker hastalarının beslenme, hareket etme ve günlük yaşamlarında dikkatli olmaları gerekmektedir. Gizli şeker rahatsızlığı bulunanlar şeker hastalığında riskli gruplar içinde yer almaktadır.

Şeker hastalığı günümüz itibariyle sıklıkla karşılaşmış olduğumuz bir rahatsızlık olarak ön plana çıkıyor. Bu durumun oluşmasında beslenme alışkanlıklarında düzensizlik ve beslenme konusuna dikkat etmemek oldukça önemlidir. Elbette ki şeker hastalığında genetik faktörlerin de son derece etkili olduğunu söyleyebiliriz. Şeker hastalığının erken dönemde tanısının yapılıyor olması; beraberinde önemli kazanımları da getirdiği biliniyor. Bu kapsamda şayet şeker hastalığına dair bir şüpheniz bulunuyorsa derhal bir hekime görünmelisiniz.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Oldukça sık görülen şeker hastalığı son zamanlarda artan obezite ve hareketsizlik nedeniyle daha çok kişide görülmektedir. Uzun süre fark edilmeden ilerlemesini sürdürebilen bu hastalık farklı hastalıklara da yol açabilmektedir. Şeker hastalığında erken tanı bundan dolayı büyük önem ifade eden bir husus olmaktadır. Şeker hastalığında riskli gruplar için bu belirtilere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Şeker hastalığı belirtileri hastalık tipine göre farklılık göstermekle birlikte genellikle çocuklarda ve küçük yaş gruplarında görülen Tip 1 şeker hastalığı sık sık susama isteği ve idrara çıkma, ağız kuruluğu, halsizlik ve sık acıkma olarak belirtilere sahiptir. Tip 1 şeker hastalarında insülin hiç üretilmez yada çok az üretilir. Bundan dolayı çocuk yaşlarda ve bazen yetişkinlerde etkili olmaktadır.

Şeker hastalarının büyük kısmında görülen ve ileri yaşlılarda kendini gösteren Tip 2 şeker hastalığının belirtileri ise sürekli açlık hissi, ağız kuruluğu ve sık su içme, yorgunluk ve sık idrara çıkma olmaktadır. Şeker hastalığının en belirgin tip olan bu hastalık da vücutta üretilen insülin kullanılmadığı için yüksek şeker oluşmaktadır. Özellikle şeker hastalığında riskli gruplar için bu belirtiler görüldüğünde en yakın sağlık merkezine gidilmesi gerekmektedir.

Check Also

tip 2 diyabet

Tip 2 Diyabet Nedir?

Ailesinde diyabetten muzdarip olan kişilerin bulunduğu kimselerde, şişman bireylerde, normalden fazla kilolu bebek doğuran bayanlarda, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir