Tip 2 Diyabet Nedir?

Ailesinde diyabetten muzdarip olan kişilerin bulunduğu kimselerde, şişman bireylerde, normalden fazla kilolu bebek doğuran bayanlarda, fazlaca stres altında kalan kişilerde diyabet hastalığı görülebilmektedir. Bu hastalığın iki türü mevcuttur. Tip 1 çocuk yaşlarda insülin hormonunun yetersizliğinden kaynaklanan bir rahatsızlık olarak tabir edilirken, tip 2 diyabet yetişkinlerde görülür. Bu tip hastalıklarda genetik faktör başrolü oynamaktadır.

Tip 2 diyabet türü tip 1’e oranla daha sık görülmektedir. Bu tip hastalıklara sahip hastaların öncelikle yaşam tarzında bazı değişikliklere gitmesi gerekir. Egzersiz yapmak, anti diyabetik kullanımı da başvurulan yöntemler arasında gösterilmektedir. İlerleyen dönemlerde insülin salgılama durumlarında da değişiklikler gözlemlenebilir. İnsülin duyarsızlığı adı verilen bu durumdaki bireyler egzersiz, diyet gibi tedavi yöntemlerine daha çok dikkat göstermelidir.

Şeker hastalığının isabetli bir şekilde tespit edilmesinin ardından söz konusu hastalığın türünün de belirlenmesi gerekmektedir. Zira hangi tür diyabet olduğunuz sorusuna verilecek olan isabetli bir yanıtın; tedavi sürecini de olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Bu kapsamda tip 2 diyabet türünün temel belirtilerini de biliyor olmak gerekmektedir.

Tip 2 Diyabet Hastalığının Belirtileri

Belirtileri arasında sık sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, açlık hissi, çok su içme, cilt yaralarının geç iyileşmesi, kuru ve kaşıntılı bir cilt, sık karşılaşılan enfeksiyonlar, ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma gibi durumları sayabiliriz. Belirtiler aniden görülmek yerine zamanla kendilerini gösterirler. Tip 2 diyabete yakalanma riski normalden fazla olan bazı bireyler mevcuttur. Bunlar arasında 45 yaş üzeri yaş grubu, obezite hastaları, hipertansiyonlu kimseler, iri bebek doğuranlar, polikistikoveri hastalığı bulunanlar sayılabilir.

Bu tip diyabet hastalıklarında organ hasarları da sık sık karşılaşılabilen durumlardandır. Göz, böbrek ve kardiyovasküler sistem en çok etkilenebilenler arasındadır. Bunların erkenden teşhis edilebilmesi için göz dibi muayenesi, böbrek fonksiyon testleri, idrardaki protein miktarının ölçümleri, kalp damar sistemi için EKG vb. testler, nöropati için EEG ve mesane fonksiyon testlerinin yapılması gerekmektedir.

Tip 2 Diyabet Tedavisi

Tip 2 diyabet hastalığına sahip bireylere yeterli miktarda ve uygun zamanda yemek yemesi önerilir. Ayrıca kan şekeri kontrolünü sağlayabilmek açısından karbonhidrat alımına dikkat etmeleri, besin tüketimindeki çeşitliliği arttırmaları, posa içeriği zengin besinler tüketmeleri ve basit şeker olarak adlandırılan toz ve kesme şeker, bal, tatlı, meyve suyu gibi besinleri diyetisyen kontrolünde tüketmeleri gerekmektedir.

Tip  2 diyabetten korunmak adına hayat tarzında değişikliklere gidilmeli, fazla kilolardan kurtulmalı, diyet programına sadık kalınmalı, fiziksel egzersiz programları uygulanmalı ve ilaç tedavisinin zamanında ve düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Hastalığın sebebi genetik olabileceği gibi hareketsizlik, günümüzde oldukça yaygın olan masa başı yaşantısı da obeziteyi ve dolayısıyla diyabeti tetiklemektedir. Diyabeti genetik ve çevresel faktörlerin birlikte rol aldığı heterojen bir hastalık olarak tariflemek mümkündür. Tip 2 diyabet söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı alternatif tedavi yöntemleri de çıkmaktadır. Bu durumun oluşmasında geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde ortaya konan bilgi birikiminin varlığı da etkili olmaktadır.

Ayak yarası olan, ağır bir enfeksiyon geçirmiş olan, ameliyat olması gereken, kan şekeri uyguladığı diyet ve egzersiz programına rağmen düşüş göstermeyen, gebelik esnasında diyabet tanısı konan ve hamilelikte kan şekeri kontrolü sağlanamayan hastalara insülin tedavisi uygulanma zorunluluğu doğabilmektedir. Medikal beslenme tedavisine cevap vermeyen tip 2 diyabet hastalarına şeker düşürücü ilaçlar tavsiye edilir. Ancak bazı hastalarda insülin takviyesi ihtiyacı doğabilmektedir. Bu tip hastaların kandaki şeker seviyelerini haftanın belirli günlerinde ölçmeleri gerekmektedir.

Check Also

Şeker hastalığında riskli gruplar

Şeker Hastalığında Riskli Gruplar Hangileridir?

Günümüzde sık görülen rahatsızlıklardan biri şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet olmaktadır. Birçok kişinin etkilendiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir