Tip 2 Diyabette Dikkat Edilecekler

Diyabet dikkat edilmediği takdirde çok ciddi sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktır. Özellikle tip 2 diyabet için doğru beslenme, düzenli egzersiz yapmak ve medikal tedavilerin olduğu unutulmamalıdır. Bu noktada tip 2 diyabette dikkat edilecekler bilinip buna göre hareket edildiği takdirde uzun ve sağlıklı bir hayat sürmek mümkün olmaktadır. Teşhisin ardından nasıl bir rutin oluşturduğunuz oldukça önemlidir. Bu aşamadan sonra beslenme öğünlerine de dikkat etmelisiniz. Bu kapsamda doktorunuzun size sunacağı beslenme önerilerine de olabildiğinde dikkat etmelisiniz. Yine belirli periyodik aralıklarla egzersiz yapıyor olmak da diyabette dikkat edilecek bir diğer husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu hastalık her yaş grubunda, herkeste ve her alanda ortaya çıkabilmektedir. Hastalık riskinin daha yüksek olduğu kişiler ise genellikle aile geçmişinde diyabet hastalığı olanlar, obez kimseler, sürekli strese maruz kalan kişiler ve 4 kilogramdan daha ağır bebek dünyaya getiren kadınlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ek olarak pankreas tümörleri ve ameliyatları, hipertiroidi, akromegali gibi bazı hormon hastalıkları da tip 2 diyabete neden olabilmektedir. Tip 2 diyabete dair semptomları biliyor olmak; beraberinde çok önemli kazanımları getirmektedir.

Tip 2 Diyabet Semptomları Nelerdir?

Bu hastalığı bünyesinde barındıran ve kan şekerinin yüksek görüldüğü kimselerde görülen ortak birtakım belirtiler bulunmaktadır. Bunlar: ağız kuruluğu, açlık hissi, kuru ve kaşıntılı cilt, sık idrara çıkma, cilt yaralarının geç iyileşme göstermesi, fazla su içme ve kısa aralıklarla iltihap gelişmesidir. Ayrıca eller ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma da görülmektedir. Ancak bu semptomlar zamana yayılır ve ağır ağı kendini gösterir. Şayet tip 2 semptomlarına sahipseniz mutlaka alanında uzman olan bir hekime başvuru yapmalısınız.

Bu belirtilerinin çoğunu gösteriyorsanız hasta olabileceğinizi düşünmeli ve tanı koyulması için yakın zamanda doktora gitmekte yarar vardır. Kısa zamanda doktora görünme gibi bir imkân o an için bulunmuyorsa önlem amacıyla tip 2 diyabette dikkat edilecekler hususunda bilgi edinmek ve bunu uygulamak yararlı olacaktır.

Tip 2 Diyabet Nasıl Tedavi Edilir

Tanının kesinleşmesinin ardından tedaviye başlanacaktır. Bu hastalıkta önemli bir nokta da yalnızca medikal tedavi olmayıp hayat tarzının değiştirilmesine de ihtiyaç duyulmasıdır. Bu nedenle hastaların tip 2 diyabette dikkat edilecekler konusuna özen göstermeleri gerekmektedir. Bu hastalıkta egzersizlerin büyük bir yeri bulunmaktadır.

Hastalığı kontrol altında tutmak amacıyla kan şekerinin normal sınırları içerisinde seyredip seyretmediği düzenli kontrol edilmelidir. Sağlıklı beslenme ve egzersizlere rağmen kan şekeri istenilen sevide tutulamazsa hap şeklindeki şeker düşürücü ilaçlara başvurulur. Kimi zaman bazı hastalar bu seviyeyi kontrol altında tutmak için insüline de gereksinim duyabilmektedir. Uygun dozda uygulanan insülin enjeksiyonlarının dikkatli kullanılmasında yarar vardır.

Tip 2 Diyabet Hastalarının Beslenme Rutinleri

Diyabet beslenme alışkanlıklarıyla doğrudan ilişkili bir hastalık olduğu için tedavi sürecinde hastanın ne yiyip içtiği de çok önemlidir. Bu nedenle beslenme alışkanlıkları kişinin durumuna göre revize edilmektedir. Bunun içinde hastanın ömür boyunca uygulayabileceği en iyi beslenme rutini oluşturulmaktadır.

Beslenmenin doğru şeklide planlanmasıyla kişini ideal vücut ağırlığı sağlanmakta, kan şekeri ideal sınırlarda tutulmakta ve hiperglisemi ve hipoglisemi gibi komplikasyonları önlemekte ciddi bir yere sahiptir. Bu noktada yeterli miktarda ve doğru zamanda yemek yenmesi, besinlerde çeşitliliğin sağlanma, alınan lif miktarının arttırılması ve basit şeker tüketiminin sınırlandırılması gerekmektedir. Tip 2 diyabette dikkat edilecekler arasında en önemlisi bir uzman eşliğinde yapılan bu tedavi planına eksiksiz uyulması gerekliliğidir.

Check Also

Şeker hastalığında riskli gruplar

Şeker Hastalığında Riskli Gruplar Hangileridir?

Günümüzde sık görülen rahatsızlıklardan biri şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet olmaktadır. Birçok kişinin etkilendiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir