Tüp Mide Ameliyatında Dikkat Edilecekler

Halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen tüp mide ameliyatında, midenin % 80’lik kısmı alınarak gelen besinlerin sınırlandırılması esas alınır. Laparoskopik cerrahi yöntemiyle kapalı olarak yapılan ameliyat sonrasında mide, bir deney tüpü kadar bırakılır. Tüp mide ameliyatında dikkat edilecekler arasında ilk başta, hastanın operasyona uygun olup olmadığıdır. Hastanın operasyona uygun olup olmadığına karar vermek esasında tamamıyla operasyonu yapacak olan ekibin vereceği karara bağlıdır.

Büyük operasyonlar arasında yer alan ameliyatlarda belli başlı bazı riskler mevcuttur. Bu riskler hastanın yaşı ve kilosuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Buradaki riskin, bir safra kesesi ameliyatı olan hastanın taşıdığı oranda olduğunu söyleyebiliriz. Tüp mide ameliyatında, midede açlık hormonu olan kısım alınır. Diğer bölümler olduğu gibi kalır. Yani ince ve kalın bağırsaklar aynı görevlerini yapmak üzere bırakılırlar.

Tüp Mide Ameliyatında Dikkat Edilecekler Arasında Yer Alan Kilo Alıp Verme

Tüp mide ameliyatı olacak kişiler için uygulanan tedavi çerçevesinde psikolog, diyetisyen ve obezite cerrahlarından oluşan uzman ekiplerin ortak çalışmaları gerekir. Ameliyat sonrasında hastanın kilo alıp vermesini etkileyen tüm unsurlar, ciddiyetle takip edilmelidir.

Ameliyattan sonra, her 100 hastadan 15 tanesinin tekrar kilo aldığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle operasyondan sonra hastaların düzenli kontrol altında tutulmaları önemli bir ayrıntıdır. Bu kontroller ile hastaların kilo almasını tetikleyecek sebeplerin ortadan kaldırılması amaçlanır.

Ameliyattan sonraki beş yıl içerisinde hastalar, fazla kilolarının % 60 kadarından kurtulurlar. Ancak düzensiz beslenme alışkanlığını devam ettiren ve öğün aralarında yaptıkları fazla yemenin önüne geçemeyen hastalarda kilo alımı son derece normal bir durumdur. Burada önemli olan yeme içme alışkanlıklarının tamamen değiştirilmesidir.

Obezite Hastaları İçin Tüp Mide Ameliyatında Dikkat Edilecekler

Son derece başarılı sonuçları olan tüp mide ameliyatında, hekimin deneyimi ve hastanın uygunluğu önem arz eder. Hastanın ameliyata girmesine engel teşkil edecek durumlarının ortadan kaldırıldıktan sonra işlemlerin yapılması gerekir. Ameliyattan bir gün öncesinde hastanın yatış işlemleri başlatılır.

Tüm tetkikleri yapılan hasta tüp mide operasyonu için hazırlanır. Hastaların kapalı cerrahi ile yapılan operasyondan sonra hastanede kalma süreleri oldukça kısalır. Bazı hastalarda oluşan kaçak riski tüp mide ameliyatında dikkat edilecekler arasında ilk sırada görülenlerdendir. Aslında ameliyatı yapan doktorun operasyon sırasında kaçağı tespit etmesi gerekir. Bazı olası durumlarda gözden kaçan bu kaçak, ameliyat sonrasında riskleri de beraberinde getirir.

Eğer ameliyat sonrasında kaçak tespit edilirse, öncelikle hastanın midesine endoskopi yoluyla stend takılır. Bu dönemde hasta kendisi için uygun olan antibiyotik tedavisi ile desteklenir. 8 hafta kadar hastada kalan stend çıkarılarak tekrar kaçak testi yapılır. Eğer sorun kalmazsa hasta gündelik yaşantısına devam eder.

Genellikle 100 kilonun altında olan hastalar için tüp mide ameliyatının uygun olmadığı söylense de aslında burada vücut kitle oranı önemlidir. Kısa boylu bir hasta için 100 kilo oldukça rahatsız edici bir kilodur. Ameliyat olan hastalar 6 saat sonra normal hayatlarına dönerek hareket edebilirler. Tüp mide ameliyatında dikkat edilecekler doktorunuz tarafından size ayrıntılı olarak anlatılır.

Tüp mide ameliyatlarının son zamanlarda oldukça yoğun bir talep gördüklerini söyleyebiliriz. Bu durum mide tüm ameliyatı yapan klinik sayısını da arttıran bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Esasında çok sayıda farklı kliniğin bu hizmeti sunuyor olması; şayet mide tüm ameliyatı olacaksak; bizi ayrıntılı bir araştırmaya itmektedir. Ancak bu sayede sorunsuz bir şekilde bu ameliyatı olabilmemiz mümkün olmaktadır.

Check Also

Şeker hastalığında riskli gruplar

Şeker Hastalığında Riskli Gruplar Hangileridir?

Günümüzde sık görülen rahatsızlıklardan biri şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet olmaktadır. Birçok kişinin etkilendiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir